26, cze, 2022

Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – czym się kierować podejmując decyzję?

Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – takie pytanie z pewnością zadaje sobie każda osoba, która stoi przed decyzją wyboru ogrzewania, zarówno wody, jak i całego domu. Nie powiemy, żeby decyzja była łatwa, jednak dziś przedstawimy kilka czynników, które mogą spowodować, że sprostacie odpowiedzi na to pytanie. Zachęcamy zatem do lektury.

Kocioł jednofunkcyjny a kocioł dwufunkcyjny – jaka jest różnica?

Przy wyborze odpowiedniego kotła warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym tak naprawdę nam zależy – czy tylko na ogrzaniu domu, czy może również na podgrzewaniu wody? Dzięki odpowiedzi na to pytanie, ułatwimy wybór odpowiedniego kotła.
Kocioł jednofunkcyjny pozwala bowiem jedynie na ogrzanie wody do centralnego ogrzewania, zaś kocioł dwufunkcyjny odpowiedzialny jest za to samo co ten wymieniony wyżej, jednak dodatkowo ogrzewa również wodę użytkową.

Jak uzyskać wodę przy użyciu kotła dwufunkcyjnego, a jak przy użyciu kotła jednofunkcyjnego?

Wybierając kocioł dwufunkcyjny każdy użytkownik spodziewa się, że ten ogrzeje dom i podgrzeje wodę użytkową. Warto jednak podkreślić, że kocioł gazowy jednofunkcyjny również może spełniać tę funkcję. Jak? Otóż ten pierwszy podgrzewa wodę w sposób przepływowy, a ten drugi podgrzewa ją w zasobniku, gdzie ta czeka na użycie.

Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny – co może przeszkadzać nam w kotle dwufunkcyjnym?

Choć powszechnie utarło się, że to właśnie kocioł dwufunkcyjny jest znacznie lepszy to praktyce okazuje się, że wielu osobom może przeszkadzać sposób jego działania. Okazuje się bowiem, że mają one moc mniejszą lub taką samą, jak zapotrzebowanie budynku, a nie da się ukryć, że tak naprawdę powinny mieć ją większą. Wszystko dlatego, że w momencie, kiedy nie pobieramy ciepłej wody, moc kotła znacznie spada. Poza tym wielu osobom przeszkadza fakt, że kotły te uruchamiają się za każdym razem, kiedy odkręca się kurek z wodą.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny – jak działa?

Jak można się spodziewać, kocioł gazowy jednofunkcyjny działa na innej zasadzie, niż dwufunkcyjny. Tutaj priorytetem jest podgrzanie wody. Jeśli ta jest potrzebna, a brakuje jej w zasobniku, piec przełącza się na jej podgrzanie, co w konsekwencji oznacza przerwanie ogrzewania pomieszczeń. Dopiero, kiedy w zasobniku jest wystarczająca ilość ciepłej wody, piec ponownie zaczyna ogrzewać pomieszczenia. Warto podkreślić, że ten rodzaj pieca posiada moc dokładnie taką, jak wynika z obliczeń lub trochę większą. Zajrzyj na https://www.broetje.pl/kociol-dwufunkcyjny-jednofunkcyjny-podgrzewaczem/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>