07, sie, 2022

Kogeneracja – dlaczego warto?

Kogeneracja CHP Combined Heat and Power – wielu z Was na pewno nie wie co to jest. Nie martwcie się, dzisiejszy artykuł będzie poświęcony temu procesowi. Zapewniamy, że po jego lekturze na pewno przyznacie nam rację, że warto. Zostańcie z nami.

Czym jest kogeneracja?

Choć słowo nie należy do najłatwiejszych, kogeneracja opiera się tak naprawdę na produkcji energii elektrycznej i ciepła z jednego źródła. Proces ten daje niebywałe efekty, które zawsze zaskakują użytkowników. Warto podkreślić, że wspomniany proces zmniejsza koszty stałe użytkowania budynku. Badania pokazały, że ci, którzy postawili na CHP, zaoszczędziło od 15 do 50% na kosztach energii elektrycznej. Nie są to czcze przechwałki twórców tego rozwiązania, ponieważ duże przedsiębiorstwa rokrocznie chwalą się oszczędnościami, np. Imperial London Hotels posiada oszczędności roczne na poziomie nawet 40 tys. funtów.

W zgodzie z naturalnym środowiskiem

Warto podkreślić w dobie dbania o środowisko naturalne, że kogeneracja pozwala na zaoszczędzenie na emisji dwutlenku węgla do powietrza nawet o 10%. Dla jednych to dużo, dla innych mało, jednak pomyślmy – jeśli każdy zdecydowałby się na zastosowanie tego procesu i wyeliminował te 10%, nasze powietrze byłoby znacznie czystsze.

Brak uzależnienia od sieci energetycznej

Nie da się ukryć, że z dostawami prądu bywa różnie. Wspomniane rozwiązanie pozwala zwiększyć bezpieczeństwo dostaw prądu. Użytkownik samodzielnie decyduje i kontroluje ile w danym momencie potrzebuje energii. Dzięki temu jest w stanie uniknąć przekroczenia maksymalnych dostaw, a tym samym kar za ich przekroczenie. Warto również podkreślić, że cały system można zaprojektować w sposób, który pozwala mu nie przerywać pracy, nawet jeśli zaniknie napięcie sieciowe.

Ogrzewanie – kogeneracja również mu sprosta

Warte podkreślenia jest to, że podczas produkcji energii elektrycznej, system oparty na kogeneracji wytwarza ciepło, dzięki któremu jego właściciel w niektórych okresach może wyłączyć tradycyjną kotłownię. Właśnie ten aspekt bardzo często przemawia do osób zastanawiających się nad zamontowaniem tego systemu. Nie da się bowiem ukryć, że na ogrzewanie, podobnie zresztą, jak na energię elektryczną, idzie bardzo dużo funduszy, które dzięki kogeneracji można zaoszczędzić

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>