26, cze, 2022

Moc kotła – by był wystarczający dla Twoich potrzeb

Moc kotła to pierwsza rzecz, jaką powinno brać się pod uwagę podczas doboru ogrzewania domu lub budynku, w którym będziemy funkcjonować. Ma ona nie tylko wpływ na komfort cieplny użytkowników, ale przede wszystkim na nasz portfel. Aspekt ten można porównać do wyboru samochodu – moc silnika w tym wypadku jest również niezwykle ważna. Jeśli będzie zbyt mała to przy pierwszym wyprzedzaniu czeka nas niemałe rozczarowanie, a za duża spowoduje, że samochód będzie więcej spalał. Dzisiejszy artykuł poświęcimy informacjom, które pozwolą Wam dobrać odpowiednie parametry kotła.

Moc kotła – profesjonalny dobór niezwykle istotny

Skoro mówimy o profesjonalnym doborze mocy, nie spodziewajcie się, że będziecie mogli ją określić samodzielnie. W grę bowiem wchodzi tutaj wyliczenia zapotrzebowania na ciepło budynku. Takich obliczeń dokonuje projektant zajmujący się instalacjami sanitarnymi już na etapie tworzenia rysunków. Co uwzględnia w obliczeniach? Przede wszystkim:

  • stratę ciepła wynikającą z przegród budowlanych;
  • straty ciepła pojawiające się w wyniku ucieczki ciepła przez przegrody wentylacyjne;
  • temperaturę zewnętrzną wykorzystywaną do obliczeń. Ta zależy od strefy klimatycznej, w jakiej ma znajdować się budynek.

Właściwa moc cieplna

Większość producentów, zanim wystawi nowy produkt na rynek, zatrudnia osoby, które wyliczają wspomniane wyżej parametry. Dzięki temu wiedzą, że ich produkty są w stanie sprostać wymaganiom klienta i systemu grzewczego, który będzie zamontowany w budynku. Większość producentów posiada w sprzedaży kotły, które są w stanie zapewnić odpowiednią moc. Ich zakres waha się między 13 a 15 kW.

Zwróćcie uwagę na moc kotła, jeśli w grę wchodzi c.w.u.

Obecnie buduje się domy, w których kotłem ogrzewa się nie tylko pomieszczenia, ale także ciepłą wodę użytkową. Warto zatem pamiętać, że zapotrzebowanie na c.w.u. jest przeważnie większe niż zapotrzebowanie na ogrzewanie pomieszczeń. Należy brać te wytyczne pod uwagę podczas obliczania mocy.

Nowoczesne rozwiązania grzewcze znajdziesz na https://www.broetje.pl/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>