29, mar, 2024

Projekt małej domowej kotłowni

Nie ulega wątpliwości, że projekt kotłowni powinien być wykonany przez profesjonalistę i przede wszystkim zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. zależy bowiem od tego, czy kotłownia będzie bezpieczna dla użytkowników budynku, który będą zamieszkiwać lub użytkować. Dziś podpowiemy Wam, na co zwrócić uwagę, aby nie mieć w przyszłości problemów z kotłownią, bez względu na to, czy będziecie budować ją od zera, czy przebudowywać już istniejącą.

Projekt kotłowni – łatwiej wszystko zaplanować w nowopowstałym budynku

Projektowanie zarówno budynków, jak i przyległych do nich pomieszczeń, w tym kotłowni, łatwiej przychodzi tym, którzy muszą zbudować wszystko od początku. Mogą bowiem zaplanować układ i wielkość pomieszczeń w sposób, który będzie nie tylko zgodny z przepisami, ale również sprosta wymaganiom użytkowników. Warto zatem korzystać z tego typu rozwiązań, ponieważ są one w stanie uwzględnić np. dostępność źródeł ciepła oraz pozostałe warunki, w jakich określony projekt będzie realizowany, inaczej niż projekty gotowe, w których najbardziej dla projektanta liczy się część mieszkalna, a nie techniczna.

Projekt kotłowni – co mówią przepisy?

Zanim weźmiemy się za projektowanie kotłowni, warto zapoznać się najpierw z podstawami do projektowania, czyli warunkami technicznymi i normą PN-87/B-02411. Przepisy te jasno określają, że chcą umieścić piec w pomieszczeniu, które nie jest przeznaczone do zamieszkania, nie może on przekraczać mocy cieplnej powyżej 10kW, zaś pomieszczenie nie może mieć kubatury mniejszej niż 4m3 na 1kW mocy kotła. Łącznie kubatura nie może być mniejsza niż 30m3.

Kocioł w świetle przepisów

Co o kotle i warunkach, w jakich musi się znajdować powinien wiedzieć jeszcze użytkownik, a na pewno projektant? Otóż użytkownik jest zobowiązany do tego, aby do paleniska doprowadzić powietrze w ilości nie mniejszej niż 10m3/h na 1kW mocy kotła. Warto zatem zapoznać się z przepisami, które określają powszechnie stosowane kotłownie, których moc nie przekracza 25kW. tego rodzaju pomieszczenia muszą być wydzielone. Najlepiej, aby znajdowała się w centralnym punkcie pomieszczeń, które ma ogrzewać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>