02, gru, 2023

Tereny wiejskie a odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii są coraz popularniejsze i bardziej realne w zastosowaniu. Jeszcze do niedawna tylko nieliczni mogli korzystać z tego typu rozwiązań, ponieważ nie da się ukryć, że te do najtańszych nie należały. Obecnie wszystko się zmieniło. Nie tylko za systemy można zapłacić mniej, ale również powstały specjalne programy, które wspomagają rozwój odnawialnych źródeł energii. Są one przydatne szczególnie na terenach wiejskich, gdzie procent zastosowania takich rozwiązań był niezwykle niski. Dziś właśnie zajmiemy się tematem OZE na terenach wiejskich. Zachęcamy do lektury.

Realizacja projektu OZERISE

Choć obecnie odnawialne źródła energii są dość popularne, jeszcze 5 lat temu wielu ludzi podchodziło do nich z dystansem. Mowa tutaj szczególnie o terenach wiejskich. Właśnie dla nich został wówczas opracowany projekt OZERISE, który miał na celu pokazanie, jak kształtuje się zużycie energii w gospodarstwach rolnych oraz jak może to się zmienić przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Jak przebiegał projekt OZERISE?

W ramach wspomnianego projektu Instytut Energii Odnawialnej wybrał 10 gospodarstw rolnych, w których zaplanowano montaż liczników energii elektrycznej i ciepła oraz urządzeń, których zadaniem była kontrola wietrzności i nasłonecznienia. Dzięki temu naukowcy byli w stanie określić związek pomiędzy występującymi na danym obszarze warunkami atmosferycznymi, a możliwością zastosowania ich do wytworzenia ciepła i energii elektrycznej. Dzięki temu naukowcy mogli uświadomić właścicielom gospodarstw wiejskich, że posiadanie instalacji opartej na OZE jest dla nich niezwykle korzystne nie tylko finansowo, ale również zdrowotnie.

Gdzie można znaleźć informacje na temat programów wspierających OZE

Nie da się ukryć, że choć instalacje oparte na OZE stają się coraz bardziej dostępne, wielu ludzi nie stać na ich instalację. W związku z tym szukają miejsc, w których mogliby uzyskać pomoc dotyczącą instalacji wspomnianych rozwiązań. Jednym z nich jest specjalna platforma FREE, która skupia w sobie wszystkie programy wspierające rozwój OZE.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>