21, lut, 2024

Podgrzewacz wody leżący czy stojący – czym się kierować przy wyborze?

Choć najczęściej spotykany podgrzewacz do wody to ten stojący w pozycji pionowej, na rynku można także spotkać takie, które montuje się w pozycji poziomej. Jakie są między nimi różnice i który lepiej zamontować? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Podgrzewacz wody stojący montowany na leżąco? To się nie sprawdzi

Niektórym osobom wpadają różne pomysły do głowy, m.in. żeby zamontować podgrzewacz wody stojący jako podgrzewacz wody leżący. Od razu uprzedzamy – nie da się tego zrobić. Dlaczego? Otóż Podgrzewacz wody stojący jest zupełnie inaczej zbudowany niż ten leżący, co oznacza, że do jego prawidłowej pracy potrzebny jest jego montaż pionowy. Tylko wtedy woda będzie się do niego dostawała odpowiednią drogą, a grzałka będzie ją w stanie podgrzać.

Zmodyfikowany podgrzewacz wody stojący

Kiedy przyjrzymy się tego rodzaju produktom da się zauważyć, że na rynku występują zmodyfikowane podgrzewacze pionowe, które można zamontować na leżąco. Nie da się jednak ukryć, że te, choć są odrobinę inaczej skonstruowane po to, aby móc podgrzewać wodę, z pewnością nie będą tak wydajne, jak podgrzewacz wody stojący. Taki podgrzewacz wody leżący choć będzie w stanie wykonać swoją pracę, będzie miał wydajność mniejszą nawet o 50%, ponieważ grzałka centryczna, która się w nim znajduje będzie ogrzewała jedynie połowę wody.

Podgrzewacz do wody pionowy i poziomy – różnica

Mając na uwadze specyfikę podgrzewania wody, śmiało można stwierdzić już na samym początku, że podgrzewacz do wody poziomy będzie różnił się od pionowego budową. Oznacza to, że z pewnością będzie droższy, ponieważ trzeba w nim zastosować zupełnie inne rozwiązania techniczne.
Ogrzewanie wody w pozycji poziomej wymaga od konstruktora umieszczenia nie tylko grzałki, ale również innych rur doprowadzających i odprowadzających wodę w innej pozycji. Cała instalacja umieszczona jest w sposób, który pozwala na to, aby urządzenie było wydajne w 100%.

Wszystko tyczy się grzałki

Grzałka jest jednym z głównych elementów, w które wyposażony jest podgrzewacz. Właśnie o nią tak naprawdę się rozchodzi. Okazuje się bowiem, że zupełnie inaczej niż w rozwiązaniach pionowych, w poziomych umieszcza się ją we flanszy, a nie w korku gwintowym (jak to ma miejsce w podgrzewaczach pionowych). Dowiedz się więcej na https://www.broetje.pl/kategoria-produktu/rodzaj/podgrzewacze-cieplej-wody/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>