10, maj, 2024

Energooszczędne ogrzewanie – co wybrać?

Kiedy przyjrzycie się Waszemu ogrzewaniu i stanowi portfela po zimie, z pewnością stwierdzicie, że coś poszło nie tak. Faktycznie, straty ciepła, jakie mogą pojawić się przy starych instalacjach znacznie odchudzają finanse. Nic zatem dziwnego, że wielu inwestorów decyduje się na budowę domów energooszczędnych, w których wykorzystuje się nowoczesne formy ogrzewania.

Dlaczego warto stawiać ekologiczne i energooszczędne budynki?

Wysoki standard energetyczny – właśnie on odróżnia ekologiczne budynki energooszczędne od tych budowanych kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu. Co oznacza? jest to nic innego, jak niskie zapotrzebowanie na energię, którą wykorzystuje się do ogrzewania budynku i znajdującej się w nim wody. Dzięki temu straty ciepła są minimalne.

Co wpływa na to, że dom jest energooszczędny?

Aby dom okazał się energooszczędny, przed jego budową należy podjąć wiele istotnych decyzji, które mają wpływ na późniejsze powstanie budynku i oszczędności. Już na etapie tworzenia projektu inwestor musi wybrać odpowiednie materiały budowlane, z których stworzy swój dom. Następnie musi zastanowić się nad instalacją określonego systemu ogrzewania, który zostanie uzupełniony o system regulacji jego pracy. Te decyzje pomogą mu zaoszczędzić pieniądze podczas późniejszego użytkowania domu.

Najpierw analiza projektu, potem wybór instalacji

Wstępne obliczenia, które powinno przeprowadzić się już na etapie projektowania powinny pozwolić ocenić straty ciepła. Dzięki nim zawczasu można wprowadzić stosowne zmiany, dzięki którym straty ciepła zostaną zniwelowane do minimum. Na co zwrócić szczególna uwagę? Przede wszystkim:

  • kształt budynku – ma zasadnicze znacznie podczas dokonywania obliczeń. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na ściany zewnętrzne, bo to od nich bardzo dużo zależy.
  • powierzchnia wszystkich okien – warto wziąć pod uwagę całe okna, a nie tylko szyby i porównać w nich współczynnik przenikania ciepła. Należy pamiętać, że nie powinien on przekraczać 1,4 W/(m2K).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>