26, cze, 2022

Świadectwo charakterystyki energetycznej – co to takiego?

Dużo mówi się o świadectwie charakterystyki energetycznej. Szczególnie osoby, które planują budowę domu lub mają już jego projekt na pewno miały styczność z tą nazwą. Ma ona bowiem związek z energią, jaka pochłaniana jest w budynku, który zajmujecie. Ale o tym za chwilę. Zostańcie z nami, a dowiecie się z poniższego artykułu czym jest samo świadectwo, jakie są jego funkcje i przede wszystkim, jakich korzyści możecie spodziewać się mając je w posiadaniu.

Definicja świadectwa charakterystyki energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej, inaczej nazwane po prostu świadectwem lub certyfikatem energetycznym to nic innego, jak dokument, dzięki któremu użytkownik jest w stanie poznać energochłonność budynku lub lokalu. Określa się tutaj wskaźnik EP, który określa, jaka ilość energii pierwotnej będzie potrzebna do zaspokojenia potrzeb użytkownika budynku. Jest to dość istotne z punktu widzenia właściciela, który za daną energię będzie płacił.

Dlaczego certyfikat jest tak ważny – funkcje

Każdy dokument tworzy się po coś. Nie inaczej jest ze świadectwem charakterystyki energetycznej. Do jego podstawowych funkcji należą przede wszystkim:

  • ocena budynku, którego dotyczy
  • uświadomienie użytkownikom, w jakim budynku żyją – energooszczędnym czy nie
  • określa wartość obiektu, którego dotyczy, zarówno użytkową, jak i jakościową
  • pobudza użytkownika do wprowadzenia oszczędności na energii
  • motywuje – tych, którzy wznoszą budynek, aby był energooszczędny, a tych, którzy już posiadają swoje domy, aby zmodernizowali je w sposób, który pozwoli na to, aby był energooszczędny

Korzyści z posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej

Choć wiele osób nie jest przekonanych do wydawania pieniędzy na wspomniany wyżej dokument, warto, aby wiedzieli, że z jego posiadania mogą wyniknąć niemałe korzyści. Opowiemy o nich poniżej. Mamy nadzieję, że fakty, które przedstawimy, pomogą Wam podjąć odpowiednią decyzję.
Wbrew pozorom, na posiadaniu świadectwa energetycznego może skorzystać właściciel budynku. Dzięki niemu podczas sprzedaży może uzyskać wyższą cenę. Również wynajmując dany budynek czy lokal, może zażyczyć sobie wyższą cenę najmu. Już ten argument powinien przekonać wszystkich o tym, że warto posiadać świadectwo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>